EspañolnadaInglésnadaFrancésnadaportuguesnadaAlemánnadaitalianonadaPolska

Comboni

Comboni

Daniel Comboni urodził się w 1831 roku, jako czwarty z ośmiorga rodzeństwa w biednej rodzinie. Jego ojciec był rolnikiem w wiosce Limone Sul Garda (leżącej w północnych Włoszech).

Jako świetny uczeń, Daniel dostał się do szkoły w Weronie, założonej przez ojca Nicola Mazza. Podczas studiów był świadkiem powrotów z misji wielu misjonarzy, co wzbudziło jego zainteresowanie misjami. Wtedy też odkrył powołanie do oddania swojego życia najuboższym i porzuconym w jego ukochanej Afryce.

Jako energetyczny i zdeterminowany przedsiębiorca, Comboni spędził resztę swojego życia pomiędzy Afryką a Europą, intrygując swoim działaniem wszystkich, z którymi się spotykał.

Comboni otrzymał natchnienie do napisania swojego „Planu odrodzenia Afryki”, podczas trudnego czasu w dziejach misjonarskiej aktywności. Działania misyjne często przynosiły znikome efekty, były również bardzo często wstrzymywane przez choroby i śmiertelność wśród misjonarzy. Comboni dowodził, że niezbędnym jest zbawienie Afryki przez Afrykę, oraz fakt, że Afrykańczycy muszą stać się większością wśród osób rozwijających i ewangelizujących społeczności na ich własnym kontynencie.

Szukał więc miejsc, gdzie tworzenie i wymiana doświadczeń pomiędzy Europejskimi misjonarzami a ludnością Afrykańską będzie możliwa. Ciągle jednak kładł nacisk na rolę Afrykańczyków i konieczność przejęcia przez nich prowadzenia działań misyjnych, szkolnych, szpitalnych, prowadzenia warsztatów zawodowych itd.
Comboni zaangażował wielu ludzi w swoje marzenie, nigdy nie zaprzestając pisania listów zachęcających do udziału w pomocy dla bliskiej jego sercu Afryki. W częstych podróżach przez Europę, prosił wszystkich, którzy mogli mu pomóc o zbieranie funduszy, ratowanie niewolników, zwalczanie niewolnictwa i rozważenie wyjazdu na misje (do czego zachęcał zarówno duchownych jak i świeckie osoby).

Wszyscy pracowali ze sobą jako społeczność dla dobra misji, każdy na miarę swoich możliwości, przypominając w działaniu Apostołów.

Jako Rodzina Komboniańska, staramy się żyć zgodnie z przykładem danym przez Daniela Comboniego poprzez dawanie życia dla misji.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku podsumowującego jego życie.

Jeśli jesteś zainteresowany pogłębieniem wiedzy o Danielu Combonim, jego osobie oraz charyzmacie, zapraszamy do wejścia w obszar formacyjny, gdzie możesz dowiedzieć się więcej w tematyce związanej z misjami, kulturą i rozwojem.

mailKontakt    BlogBlog    FormacionSzkolenie   Aviso LegalInformacje prawne